8.Sınıf Türkçe Slayt ve Sunuları

oğuzhan tarafından yazıldı.. Yayınlanma 8. Sınıf Türkçe Konu Anlatımı

Bu konuyu anlattığım zamanlarda zarf-fiiller için 10 tane ek veriyordum. "ken-yalı-asiye..." şeklinde bir kodlamayla hiç uğraşmadım. Zarf-filler diğer fiilimsi türleri gibi karışık değil, kolay öğrenilir. -esiye ekini de verme taraftarı değilim. Sıfat-fiil ekleriyle türeyip ilave hal eki alınca zarf görevinde kullanılan kelimelerin hepsini zarf-fiil diye vermek gerekecek bu durumda ki bunların hepsini zarf-fiil sayan dilcilerimiz var. Fakat 8. sınıf öğrencisinin bu kadar ayrıntıyı öğrenmeye çalışmasına gerek yok.

 

Bu sunu müzikli örnekler bakımından zengin oldu. Müzikli slaytlarda örnek cümleler zaman ayarlıdır, tıklamanıza gerek yok. Müziğin öğrenme ve hatırlama üzerindeki olumlu etkisinden yararlanılsın istedim. 

İsim-fiillerde olduğu gibi sıfat-fiiller için de hayata yön verici özlü sözlerden örnekler seçmeye çalıştım. Her ek için en az bir örnek cümle koydum. Bazılarına müzikli örnekler verdim.  -an/-en" eki, sıfat-fiil ekidir. Öğrenciler bunu kolayca tanıyor. "-yor" eki de her daim kip ekidir. "-mez, -ar, -dik, -ecek, miş" eklerinin yerine "-an/-en" ekini getirdiğimde anlamlı oluyorsa (çoğunlukla uyumlu oluyor) kelime sıfat-fiildir. Ekin yerine "-yor" ekini getirince anlamlı oluyorsa (Eğer ek, kip ekiyse -yor getirilince genellikle anlamlı oluyor, sadece zaman değişikliği oluyor. Zaman zarfı varsa belki sıkıntı olabilir.) çekimli fiildir. Benim bulabildiğim en kolay yol bu.    

Benzer İçerikler