Türk dil kurumu ve düşmanlık yasası

burak can tarafından yazıldı.. Yayınlanma 6. Sınıf Türkçe Konu Anlatımı

Türk Dil Kurumu ve Düşmanlık Yasası

 

 

 

Türk Dil  Kurumu’nu 1983 yılında, “darbeci”ler, kapattılar. O darbeciler ki, -bugün  kesinlikle anlaşılmıştır artık- 27 Mayıs ak devriminin öcünü alıyorlardı.  Kurnazlığı hiç bilmeyen halkımız da iyi şeyler olacağını sanarak alkışlıyordu  onları. Türk Dil Kurumu yok artık! Biz, Türk Dil Kurumu’nu yüreğimizde  yaşatıyoruz. Yeni getirdikleri yasalara uygun olarak kurulan “Dil Derneği’nde,  “Türk Dil Derneği“nde yaşatıyoruz.

 

Bu konuyu  birçok kez yazdım. Artık yazmayayım diyordum. Ama olmadı işte. Televizyonda  NTV’nin bir izlencesinde, kimsenin kimseyi konuşturmadığı, özellikle yöneticinin  (Bayülgen miydi adı?), kendisi söyleyip kendisi güldüğü, herkesin sözünü kestiği  bir izlencede Türk dilini, Türk Dil Kurumu‘nu sözümona ele aldılar.

 

Yusuf  Çotuksöken vardı. Hakkı Devrim, Şükrü Halûk Akalın ve iki kişi daha…  Konuşmacı, söze başlayıp sürdürürken, sözünü toparlayacağı sırada, yönetici,  atılıp sözünü kesiyordu. Bu yüzden, derli toplu bir konuşma dinlenemedi. Ya da  konuşmacılar hazırlıksız gelmişlerdi. Hazırlıklı olsalardı sözlerini  kestirmezlerdi diye düşünebiliriz belki, izlencenin koşullarını bilmiyorum. Ama  görünüş hiç de güzel değildi. Konuşmalar süresince, aslında birçok TV  izlencesinde olduğu gibi, kimse kimseyi dinlemiyordu.

 

Türk Dili  Dergisi’nde yeniden kimi şeyleri açıklayayım diye düşündüm