6.Sınıf Somutlama ve Soyutlama

Ceren TOPRAKCI tarafından yazıldı.. Yayınlanma 6. Sınıf Türkçe Konu Anlatımı

Somutlama (somutlaştırma):

 

Simdi en ÇOK Karıştırılan durumlardan bırısı Olan somutlamanın ne olduguna bakalım.

 

Aslında Lu'nun soyut Olan Bir Anlamı somutlaştırarak anlatmaktır. Ya da o Kelimeyi somut Bir Seyi Ifade Etmek for kullanmaktır. Hemen çocukları otomobilden çıkaran örneklere bakalım:

 

hayal: hayal Aslında Lu'nun soyut Bir şeydir. Çunku five duyu organımız Ile algılayamayız. Ama hayal sözcüğünü aşağıda somutlaştırarak five duyu organımızla algılayabileceğimiz Bir seyin Yerine kullandık:

 

hayallerime kanat Takip uçuracağım (BURADA hayal sözcüğü Kusa benzetilmiş. Yani somut Bir Varlık Yerine kullanılmıştır.)

 

düşüncelerime gem vurmalıyım (BURADA da Düşünce Aslında Lu'nun soyut Bir şeydir. Nato'da Düşünce kurcalanan bir sey Yerine kullanıldığı for somutlama yapilmistir.

 

güzelliği bana Bir beden Büyük geliyor (güzellik Aslında Lu'nun soyut Bir kavramdır. BURADA imkb giyilecek Bir kıyafet Gibi kullanılmıştır. Yani somut Bir Varlık Gibi. Ayşe nedenle somutlama yapilmistir.

 

Soyutlama (soyutlaştırma):

 

Soyutlama da, somutlamanın tam Tersi Bir özelliğe sahiptir. Yani Aslında Lu'nun somut Olan Bir Seyi soyut Gibi kullanmak En, somut Olan sözcüğü soyut anlamda kullanmaktır. Örnekler:

 

Attığı taş kafamı Yardi.

 

Ayşe cümlede taş sözcüğü somut anlamlıdır. Elle tutulabilir Bir varlıktır. Simdi imkb taş sözcüğünü soyut anlamda kullanalım:

 

Çok ve taş kalplisin. (Bu cümlede de taş sözcüğü, duygusuz anlamında kullanılmıştır. Yani somutken soyut yapilmistir.)

 

Aslanların Yüreği Yaklasik 1 kilogram gelir.

 

Yürek sözcüğü testlerde sıklıkla karşılaşacağımız sözcüklerden Bir tanesidir. Yürek, kalp demektir. Yani elle tutulan Bir organımızdır. Simdi Yüreği soyut anlamda kullanalım:

 

Çok ve yüreksiz Bir çocuktu Ahmet. (Bu cümlede imkb yüreksiz derken korkak Anlamı vurgulanmak istemiştir. Yani somutken soyut Yapılmış, soyutlama yapilmistir.)