Kemikler birbirine nasıl bağlanır

yaşar solak tarafından yazıldı.. Yayınlanma 6. Sınıf Türkçe Konu Anlatımı

Eğer iskeletimiz bütün halinde kemikten oluşsaydı hareket edebilir miydik? Dizlerinizi bükmeden yürüyebilir misiniz? Elbette yürüyemezsiniz çünkü bacağı hareket ettirmek için dizden bükülmesi gerekir. İşte eklemin görevi tam bu noktada ortaya çıkar. Eklem, iki kemiği bağlayıp aralarında çeşitli açılar oluşturarak hareketini sağlar.

 

 İki ya da daha çok kemiğin birbirine bağlanmasını sağlayan yapılar eklemlerdir. Hareket ye­teneklerine göre oynamaz, yarı oynar ve oynar eklem olmak üzere üç çeşit eklem bulunur.

 

a. Oynamaz Eklemler: Kemikler birbirine çok sıkı bağlantı yaptığından hareket etmezler. Ör-nek: Kafatası, yüz kemikleri (alt çene kemiği hariç).

b. Yarı Oynar Eklemler: Eklem yapan iki kemik arasında kıkırdak yastıklar bulunur. Hareket sınır-  lıdır. Örnek: Boyun, sırt, bel omurları.

c. Oynar Eklemler:Hareket yeteneği en fazla olan eklemlerdir. Kemiklerin eklem yapan yüzeyleri kıkırdakla örtülüdür (eklem kıkırdağı). Eklemleşen kemiklerin uçları ortak bir kapsülle kaplanmıştır (eklem kapsülü). Kapsülün iç kısmında eklem sıvısı bulunur. Eklem sıvısı kayganlık sağlayarak eklem yüzeyindeki aşınmayı önler. Örnek: Kürek kemiği ile kol kemiği arasındaki eklem;kalça kemiği ile uyluk kemiği arasındaki eklem; uyluk kemiği ile kaval kemiği arasındaki diz kapağı eklemi.