Kemik yapısı ve çeşitleri

yaşar solak tarafından yazıldı.. Yayınlanma 6. Sınıf Türkçe Konu Anlatımı

Kemik hücreleri ve ara maddesinden oluşur. Kemikte protein ve mineraller yer alır. Mineral bakımından yetersiz beslenen bir insanın kemikleri yeterince sertleşemez.

İnsan iskeletinde, yapı yönünden uzun, kısa ve yassı olmak üzere üç tip kemik vardır:

 

a. Uzun Kemik: Boyu eninden büyük olan kemiklerdir. Örnek: Pazı, uyluk, ön kol, dirsek, baldır ve kaval kemikleri.

b. Yassı Kemik: Eni boyundan uzun olan kemik-lerdir. Örnek: Kafatası, göğüs, kaburga, kürek ve

kalça kemikleri.

c. Kısa Kemik: Eni ve boyu yaklaşık eşit olan kemiklerdir. Örnek: El ve ayaktaki parmak kemik-leri, omurlar.

Kemiğin dışını saran kemik zarı, kemiğin dış etki-lerden korunup onarılmasını sağlar. Kırılan kemi-ğin onarımı kemik zarını oluşturan hücrelerin bö-lünmesiyle sağlanır. Kemiğin boyuna büyümesi de canlının boyunun uzamasını sağlar. Kemiğin enine kesitinde parlak sıkı ve süngerimsi olmak üzere iki çeşit kemik bulunur. Sert kemik pürüz-süzdür. Kemiğe dayanıklılık verir. İçindeki özel kananllarda kılcaldamar ve sinirler bulunur. Bu sa-yede kemiğin beslenmesini sağlar. Uzun kemik-lerin baş kısmında sünger görüntüsünde boşluk-ları olan süngerimsi kemik doku bulunur. Sün-gerimsi kemik kırmızı ilik içerir ve kan hücrelerini üretir

 

 Kemiklerin birleştiği yerlerde de hareket sırasında birbirine sürtünüp aşınmayı önlemek için kıkırdak yapı bulunur. Kıkırdak kemiğe göre daha yumuşak olduğundan aşınmayı önler. Boyun uzaması bu noktalarda gerçekleşir.

 

Ergenlik sonucunda kıkırdak yapı kemikleşir ve büyüme durur. Kemikler doğduktan sonra uzamaya başlar, ergenliğin sonunda ise uzaması durur. Bu nedenle 6. sınıfta kız arkadaşlarından kısa olan bir erkek,  lise çağında ondan çok daha uzun olabilir.

 

Kol ve bacak kemiklerinin ortadan kırılma olasılığı yüksek olduğundan sağlam ve darbelere dayanıklı sert kemikle korunur. Oysa baş kısımlarında gözenekli ve boşluklu yapıda süngerimsi kemik yer alır.